Historie

V září 1988 vznikl v Doksech dětský kroužek orientačního běhu a nikdo asi netušil, že bude trvat jen několik málo let, než v lesích v okolí Máchova jezera vyrostou špičkoví závodníci, soustředění do jednoho z největších orientačních klubů v severních Čechách. Jistě bychom dokázali popsat spousty stran popisováním všeho, co se za více než dvacet let událo, ale protože orientační běžci jsou si dobře vědomí, že jejich sport je pro veřejnost zpravidla záhadou a hlavně téměř nikoho nezajímá, bude asi lepší jen ve zkratce připomenout fakta, která zmíněný progres doloží.

prosinec 1988 - poprvé se účastníme veřejných závodů

duben 1989 - poprvé závodíme v oficiálních soutěžích

říjen 1989 - vydáváme první vlastní mapu a pořádáme první závody

prosinec 1989 - stáváme se registrovaným oddílem orientačního běhu

jaro 1990 - naši nejlepší závodníci už dokáží vítězit v krajských soutěžích

červenec 1990 - vyjíždíme na první severské turné do Norska a Švédska

podzim 1991 - B. Térová a T. Kolařík závodí v mládežnickém celostátním žebříčku

duben 1994 - pořádáme první mistrovství ČR – na dlouhé trati

září 1995 - Zdeněk Macháček je členem vítězného družstva JO na MČR oblastí

září 1996 - B. Térová získává pro klub první republikový mistrovský titul

září 1997 - máme první reprezentantku ČR – opět B. Térová

červen 1998 - tatáž závodnice reprezentuje poprvé v závodě světového poháru v Irsku

září 1999 - spolupořádáme nejprestižnější mistrovství ČR - na klasické trati

říjen 1999 - oddílový trenér se ujímá vedení české ženské reprezentace

červen 2000 - Katka Nováková vyhrává sprint na ME dorostu

říjen 2000 - táž závodnice je ve sprintu i mistryní ČR

září 2000 - B. Térová se stává akademickou mistryní světa

srpen 2001 - start dokské závodnice na MS- B. Térová ve Finsku, ve štafetě 7.m

červenec 2002 - K. Nováková startuje na juniorském MS a končí sedmá na krátké trati

červen 2003 - Bohdana vyhrává v dresu Turun Suunistajat Jukkolu

srpen 2003- druhý start Bohdany na MS – ve Švýcarsku

září 2005 - spolupořádáme Český pohár štafet a celostátní sprint

Vrcholem pro nás bylo období kolem roku 1998, kdy jsme disponovali silnými týmy ve všech věkových skupinách a počet členů přesahoval padesátku. Po roce 2000 začali nejlepší závodníci odcházet za studiem a tréninkem do lepších klubů a do Skandinávie, ale na poklesu počtu členů i výkonnosti se zejména podepsala naše neschopnost vzbudit v dětech zájem o sport, pohyb a přírodu. Závodili spíše jednotlivci a úspěchů dosahovali pouze veteráni. Tento klesající trend se podařilo zastavit až když se v roce 2009 zapojil do práce Pavel Koštejn, k němu se přidal Dan Novák a společně znovu přilákali do lesa skupinu pravidelně trénující mládeže. Vrátili jsme se k pořádání závodů, dnů orientace v přírodě, trénink dostal s výjimkou letních prázdnin řád. A znovu se dostavily i dobré výsledky. V roce 2012 Vojta Boskovský a Vítek Koštejn vyběhli A-licenci a díky druhému jmenovanému má OK Doksy dokonce po 10 letech zástupce v české mládežnické reprezentaci.